informace pro dárce
PODMÍNKY:
- věk 18 až 40 let
- hmotnost více než 45 kg
- dobrý zdravotní stav (žádné závažné onemocnění - ani v minulosti)
- bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
- schopnost komunikace v češtině/angličtině
-
zdravotní pojištění platné v ČR
NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY:
V některých případech je transplantace krvetvorných buněk (dřeně) od zdravého dárce jediným způsobem léčby pacientů s poruchou krvetvorby – leukémie, lymfomy, anémie, poruchy imunity a jiné závažné choroby. Často se jedná o mladší pacienty s agresivním onemocněním, zj. s akutními leukémiemi.
Vstupem do registru se z tebe stává dárce potenciální. Proč? Aby se z tebe stal dárce skutečný, musí nastat SHODA buněk kostní dřeně.
Každý z nás má bílé krvinky – soubor buněk důležitých pro naše zdraví a správné fungování imunitního systému. Bílé krvinky na sobě nesou systém dědičných znaků, nazývaných zkratkou HLA (Human Leukocyte Antigen). Pokud je tvoje a pacientovo HLA shodné, můžeš se stát dárcem.
Shoda je dost vzácná věc, v Registru můžeš být evidován/a řadu let, než se najde pacient, který s tebou bude mít shodné znaky v systému HLA. Nemusí k tomu dojít ale nikdy. Proto je potřeba, aby do registru stále vstupovali noví, zdraví a nejlépe i mladí dárci. Pravděpodobnost shody zvyšuje ještě jedna důležitá věc – etnická skupina. To v praxi znamená, že když je pacientem Vietnamec, s největší pravděpodobností najdeme vhodného dárce mezi Vietnamci. Čím více nás bude, tím více stoupá šance na jeho nalezení.
Od teď máš jako dárce po ruce tým odborníků, kteří ti odpoví na všechny otázky, na všechno tě připraví a postarají se o tvoje pohodlí.
Nejdříve tě čeká důkladné zdravotní vyšetření, a to asi měsíc před samotným zákrokem. Doktoři ti odeberou krev a podívají se pomocí EKG *(elektrický záznam srdeční aktivity z povrchu těla) a RTG *(rentgenový snímek srdce a plic) i na tvé srdce a plíce. Chtějí si být zkrátka jistí, že dárce má pevné zdraví a zákrok ho neohrozí.
Pokud všechny testy dopadnou dobře, nastává Den D – odběr kostní dřeně. Ten lékaři dělají dvěma různými způsoby:
1) Odebráním asi 10 % celkového objemu kostní dřeně z pánevní kosti punkční jehlou během hodinového zákroku, který celý prospíš pod narkózou.
2) Připojením na separátor, který dokáže z krve odebrat potřebné buňky pro transplantaci. Proces trvá zhruba 3-4 hodiny. Před separací ti podají speciální stimulační přípravek jménem Zarzio. Ten se stará o to, abys měl v krvi dostatečné množství buněk, které se budou odebírat.
Po zákroku ti lékaři v případě potřeby předepíší doplňky stravy, aby se ti kostní dřeň co nejrychleji doplnila zpátky. Budou tě také po dobu prvního roku po odběru jednou za tři měsíce zvát na preventivní kontroly. Dárce je poté zván na další kontroly jednou za rok po dobu deseti let. Budeš zkrátka v dobrých rukou a pod pečlivým lékařským dohledem.